„If you never change you mind, why have one.“
Edward de Bono
Сбогом, Маестро!
Миналият месец от този свят си отиде един от от хората, от които най-много съм се учила – Едуард де Боно. За съжаление не лично, учила съм се от книгите и съм се учила експериментирайки и адаптирайки негови упражнения и тренинги.
Едуард де Боно е човекът създал толкова много и толкова добри книги и тренинги по творческо мислене, че вероятно ги познавате, без да знаете, че той е авторът. Ако работата ви предполага надграждащи обучения и тренинги, вашите обучители със сигурност използват някои от неговите типови упражнения. Може би най-знаковото от тях е „Шест мислещи шапки“ (когато разказвам за де Боно наживо, тук обикновено следва блясък в погледите и „…ааааааааааааааааа!!!“ 🙂
От професионален интерес следя онлан присъствието и оф и онлайн тренингите на много обучители в различни контексти. Често срещам репродукции на тренингите на де Боно, но обучителите рядко си правят труда да кажат, че идеята не е точно тяхна. Което малко ме ядосва, защото защото искрено вярвам, че и авторитетите, и авторското право заслужават и трябва дабъдат цитирани и почитани, но… тук следва многоточие, защото се отваря друга тема 🙂 От друга страна е толкова чудесно да създадеш неща, които толкова хора припознават до толкова като свои, че чак не изпитват необходимост да те цитират.
Та, какво за д-р Едуард де Боно?
Роден е в Малта, където е завършил медицина. Като стипендиант придобива степен по психология и физиология и докторска степен по медицина от Оксфорд, както и докторска степен по философия от Кембридж, докторска степен по дизайн от Кралския технологичен институт в Мелбърн и докторска степен по право от университета в Дъндии. Преподавал е в университетите в Оксфорд, Кеймбридж, Лондон и Харвард.
Той се интересува се от теория на познанието и теория на мисленето, участва в медицински изследвания, изследващи самоорганизиращата се природа на физиологичните системи. Това го довежда до тезата, че умът е самоорганизираща се система, която може да бъде променена. И тази промяна да доведе до по-бързо и ефективно справяне с проблемни ситуации, с измислянето на нови бизнес решения и продукти.
Написал е над 60 книги и програми, преведени на 43 езика, изнасял е лекции в 58 държави. Търсен е като консултант от правителства и от водещи корпорации в света, като IBM, Boeing, BT (Великобритания), Nokia (Финландия), Mondadori (Италия), Siemens (Германия), 3M Германия), NTT (Япония), GM, Kraft, Nestle, Du Pont, Prudential, Shell, Bosch (Германия), Goldman Sachs, Ernst & Young и много други. Глобалната консултантска компания Accenture го избра за един от петдесетте най-влиятелни бизнес мислители.
Красотата на метода на Едуард де Боно
Тренингите на де Боно са средство за разбиване на стари модели и създаване на нови модели, продукти или услуги, както и начин за подобряване на сътрудничеството, комуникацията и творчеството. „Описателното мислене не е достатъчно.“ казва де Боно, да мислим за промяна от какъвто и да е вид – на ситуация или на продукт означава да си даваме сметка за приоритети, цели, и за възгледите на другите хора и всичко това да се случва по забавен и лек начин, като заедно с това „във всяка мисловна ситуация се стремим да видим отвъд очевидното, непосредствено и егоцентрично“. В този смисъл тренингите са метод за промяна на мисленето, а не просто приятно прекарване на времето.
1 Comment