Колко са вашите роли?
Всички имаме множество роли в живота си. На родители, на служители, на деца на своите родители, на учители за някого, на дразнители за друг…
Ако имаме късмет, дълго и красиво играем ролята на любими хора, но е почти задължително, в един или друг момент в живота си, да сме играли ролята на лошия в нечий филм.
Някои с удоволствие и постоянство играят ролята на опора, други инстинктивно избират и играят ролята на жертва. Някои са щастливи да бъдат родители на пълен работен ден, други усещат, че трябва да балансират ролевия си репертоар и с други роли. И така нататък…
Проблем с ролите които изпълняваме, обикновено няма, докато някои роли не започнат да носят дискомфорт и да тежат.
Тогава имаме нужда от пространство да ги изследваме и идеи как да ги регулираме.
Ролевата теория на Морено
Създателят на терапевтичния метод психодрама Джейкъб Леви Морено е известен и със своята Теорията на ролите. Тази теория е един от основните теоретичен и практически елемент в психодрамата, това негово откритие вече сто години продължава да се обсъжда и надгражда от професионалистите изследващи и практикуващи метода.
Разбирането на Морено е, че всеки човек играе множество роли, които могат да бъдат идентифицирани, изследвани, преоценени и модифицирани. Тези роли са продукт индивидуален опит придобит в миналото, но и на културните модели на обществото. В този смисъл в ролевия репертоар на всеки има едновременно психологически и социални роли.
Какви са вашите роли?
Понякога дори любими роли започват да тежат. Друг път с лекота надрастваме някои роли или имаме нужда да изследваме аспектите на други възможни (понякога и невъзможни) роли. Може да направите списък на ролите си в социален и психологически план и да помислите в кои се чувствате добре и в кои не.
Възможни въпроси, които да си зададете:
- Кои свои роли искате да промените?
- От кои роли искате да се откажете?
- Има ли роли в които искате да бъдете по-добри?
- Има ли роля, в която искате да ви пропознаят околните и как да го постигнете?
- Има ли основна роля в живота ви, която ви носи постоянно напрежение и неудовлетворение.
- Има ли повтаряща се роля в живота ви, роля, в която независимо от решенията и промените в живота ви постоянно се оказвате?
Кой може да съдейства?
Ако индикирате проблемна роля, проблем в баланса между ролите, която изпълнявате или, ако решите да изследвате как ще се чувствате в нови за вас роли, може да се обърнете към практикуващ психодрама терапевт и да го помолите в индивидуален или групов сетинг да ви съдейства в процеса.
Той/тя ще ви подкрепи в това да изследвате настоящето, миналото и бъдещето на конкретна своя роля или на динамиката между няколко роли, които изпълнявате.
Какво ще се случи?
На първо място – нищо страшно. Терапевтът няма да ви накара да направите нещо, което не искате. Терапията е процес. Ако днес сте имали сесия, по време на която ясно сте видяли и назовали проблеми и сте осъзнали техните причини, терапевтът няма да очаква от вас да вземете мълниеносно решение за кардинална промяна.
Това решение може да се появи в рамките на следваща сесия или да не се появи никога, защото сте открили по-меки механизми за справяне. Психодрамата е творческа модалност, в която участниците с лекота могат да разберат ролите си с цел привеждането на тези роли в оптимално им функциониране.
Практическите и терапевтичните аспекти на психодрамата дават възможност на хората да преосмислят възприятията за себе си и другите и могат да бъдат агент на добра промяна в живота.
И отново – желаната промяна е въпрос на процес, който включва множество компоненти и отнема време.
Разменете си ролите!
Едно от нещата, които почти задължително ще ви се случат в процеса на работа, е поканата от страна на терапевта по време на сесия да размените ролята си с важен във вашия живот човек. Размяната на ролите е ключов момент в осъзнаването на ролята ви от гледната точка на другия. Изследването на динамиката между вас и значим друг в живота ви е изключително работещ инструмент за наблюдение, анализ и регулагия на междуличности напрежения и конфликти.
Изследването и промяната на вашите роли не могат да бъдат пълноценни, ако не бъде изследвано интрапсихичното, междуличностното, груповото и социокултурното ниво на взаимодействие.
Колко може да е трудно 🙂